Kamptee, Nagpur, Maharashtra
GST No. 27CISPS0308F2Z2
Approx. Rs 1,40,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Number of Dies | 1 |
| Dona Material | Paper |
| Production Capacity | 20000 Dona/Day |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Dona Size | 10 inches |
| Power | 2HP |
| Machine Material | Mild Steel |
Approx. Rs 1,16,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 2000 plate/hr |
| Plate size | 5 inch |
| Type of Machine | Single Die Paper Plate Making Machinr |
| Voltage | 240V |
| Brand | Yuvraj Industries |
| Finish | Color Coated |
Approx. Rs 1,35,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 2500 pcs/day |
| Dona Material | Paper |
| Dona Size | 5 (Inch) |
| Number Of Dies | 2 |
| Voltage | 240V |
| Frequency | 50Hz |
Approx. Rs 1,40,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 750pcs/day |
| Dona Material | Pattal |
| Number Of Dies | 1 Dies |
| Dona Size | 6inch |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 240V |
Approx. Rs 1,16,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 3000 plate/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Paper Material | Paperboard |
| Frequency | 50Hz |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 240V |
| Brand | Yuvraj Industries |
Approx. Rs 1,30,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 1500 plate/hr |
| Plate size | 7 inch |
| Type of Machine | Four Die Paper Plate Making Machine |
| Voltage | 240V |
| Brand | Yuvraj Industries |
| Finish | Color Coated |
Approx. Rs 1,25,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 1500 plate/hr |
| Plate size | 8 inch |
| Type of Machine | Double Die Paper Plate Making Machine |
| Voltage | 240V |
| Brand | Yuvraj Industries |
| Finish | Color Coated |
Approx. Rs 1,20,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Automation Grade | Automatic |
| Max Plate Size | 15inch |
| Capacity | 500plate/hr |
| Voltage | 240V |
| Brand/Make | Yuvraj Industries |
| Frequency | 50Hz |
Approx. Rs 2,20,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Max Plate Size | 14 inch |
| Capacity | 1000 plate/hr |
| Voltage | 240V |
| Brand/Make | Yuvraj Industries |
| Frequency | 50Hz |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
Approx. Rs 1,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 1000 plate/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Paper Material | Paperboard |
| Frequency | 50Hz |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 240V |
Approx. Rs 1,40,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 1000 pcs/day |
| Dona Material | Paper |
| Dona Size | 4 (Inch) |
| Number Of Dies | 1 |
| Voltage | 240V |
| Frequency | 50Hz |
Approx. Rs 1,10,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 1500 plate/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Paper Material | Paperboard |
| Frequency | 50Hz |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 240V |
| Phase | Single |
Approx. Rs 1,70,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 3000 plate/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Paper Material | Paperboard |
| Frequency | 50Hz |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 240V |
| Phase | Single |
Approx. Rs 45,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Production Capacity | 25000 pcs/day |
| Dona Material | Pattal |
| Number Of Dies | 1 Dies |
| Dona Size | 1 inch 2 inch |
| Brand | Yuvraj |
Additional Information:
Approx. Rs 45,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 25000 pcs/day |
| Dona Material | Pattal |
| Dona Size | 4 (Inch), 5 (Inch), 6 (Inch) |
| Number Of Dies | 1 |
| Brand | Yuvraj |
Additional Information:
Approx. Rs 45,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 500PHD |
| Dona Material | Paper |
| Dona Size | 4 (Inch) |
| Number Of Dies | 1 |
| Voltage | 240V |
| Frequency | 50Hz |
Approx. Rs 1,10,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Machine Type | Hydraulic |
| Number of Dies | Double Die |
| Production Capacity | 1500 plate/hr |
| Plate size | 7 inch |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Type of Machine | Single Die Paper Plate Making Machinr |
| Motor Power | 2 HP |
| Voltage | 240V |
| Brand | Yuvraj Industries |
| Finish | Matte |
Approx. Rs 2,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Production Capacity | 2000 plate/hr |
| Plate size | 5 inch |
| Type of Machine | Single Die Paper Plate Making Machinr |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Yuvraj |
Additional Information:
Approx. Rs 45,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 1000 pcs/day |
| Dona Material | Pattal |
| Number Of Dies | 1 Dies |
| Voltage | 440V |
| Material | Mild Steel |
Approx. Rs 1,15,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Yuvraj Industries |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 700 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | 14 Inch |
| Usage/Application | Making Paper Plate |
| Pattern Type | Wrinkle |
| Material | Mild Steel |
| Operation Mode | Automatic |
| Brand | Yuvraj |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 1,80,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 1000 Plate/Day |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 240V |
| Power Consumption | 3HP |
| Brand | Yuvraj Industries |
| Usage | Areca Leaf Plate |
Approx. Rs 75,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 250 pcs/day |
| Power Consumption | 4HP |
| Usage | For Hawai Chappal Making |
| Brand | Yuvraj Industries |
| Finish | Matte |
| Material | MS |
Approx. Rs 1,40,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 2000 plate/hr |
| Raw Material | Paper |
| Voltage | 240V |
| Power Consumption | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Single |
Approx. Rs 1,70,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 2500 pieces/hr |
| Brand | Yuvraj Industries |
| Thali Material | Silver |
| Power Consumption | 5HP |
| Number Of Dies | Single Die |
| Automation Grade | Automatic |
Approx. Rs 55 / KgGet Latest Price
Product Details:| GSM | 120 GSM |
| Roll Width | 6 Inch |
| Color | Silver |
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Making Paper Cup |
| Brand | Yuvraj Industries |
Approx. Rs 7,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Production Capacity | 500 pieces/hr |
| Brand | Yuvraj |
| Glass Size | 50 ml |
| Material Processed | PVC |
| Automation Grade | Manual |
| Warranty | 24 Month(s) |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 80,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Production Capacity | 4000 Plate/Day |
| Raw Material | Paper |
| Country of Origin | Made in India |
| brand | yuvraj |
Additional Information:
Approx. Rs 45,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity(Tablet/Hr) | 1000 |
| Material | mild steel |
| Production Capacity | 5kg/hr |
| Country of Origin | Made in India |
| Machine Speed | 100 stroke/min |
Additional Information:
Approx. Rs 32,450 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Production Capacity | 50 kg/hr |
| Power Consumption | 1 Hp |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Brand | Yuvraj |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 1,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Machine Capacity | 0-10 ton/day |
| Type of Machine | Paper Dona Machine |
Additional Information:
Approx. Rs 17,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Country of Origin | Made in India |
| Production Capacity | 8000 pcs |
| Brand | Yuvraj |
Additional Information:
Explore More Products
© Yuvraj Industries. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited