Kamptee, Nagpur, Maharashtra
GST No. 27CISPS0308F2Z2
Approx. Rs 1,20,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 1500 plate/hr |
| Plate size | 5 inch |
| Type of Machine | Four Die Paper Plate Making Machine |
| Voltage | 240V |
| Finish | Matte |
| Usage | For Paper Plate Making |
Approx. Rs 1,10,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Automation Grade | Automatic |
| Max Plate Size | 14 inch |
| Capacity | 400plate/hour |
| Voltage | 220V |
| Brand/Make | Yuvraj Industries |
| Frequency | 50Hz |
Approx. Rs 2,80,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 70 cups/min |
| Material Processed | PET |
| Cup Size | 100 ml |
| Finish | Matte |
| Usage | Paper Cup Making Machine |
| Pack | Box |
| Shape | Rectangular |
Approx. Rs 18,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Production Capacity | 1000 plates per hour |
| Automation Grade | Manual |
| Raw Material | Paper |
| Country of Origin | Made in India |
| Paper Material | paperboard |
Additional Information:
Approx. Rs 1,05,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Number of Dies | 1 |
| Dona Size | 8 Inches |
| Production Capacity | 2000 Dona/Day |
| Voltage | 240V |
| Automation Grade | Automatic |
| Dona Material | Paper |
Approx. Rs 7,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 500 cups /hr |
| Cup Size | 200 ml |
| Type | Disposable Cup Making Machine |
| Material | MS |
| Finish | Color Coated |
| Usage | For Making Disposable Cup |
Approx. Rs 40 / KgGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 10 Kg |
| GSM | 120 GSM |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | White |
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Making Paper Cup |
| Brand | Yuvraj |
Additional Information:
Approx. Rs 95,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Production Capacity | Upto 500 pieces/hr |
| Brand | Yuvraj |
| Thali Material | Paper |
| Number Of Dies | Double Die |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 3,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Capacity | 240v |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Yuvraj |
Additional Information:
Approx. Rs 3,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 0-10 ton/day |
| Automation Grade | Automatic |
| Type | Paper Dona Making Machine |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 1,55,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 50 kg/hr |
| Machine Speed | 200 strokes/min |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Sambrani Cup Making Machine |
| Finish | Matte |
| Shape | Round |
| Pack | Box |
Approx. Rs 4,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Production Capacity | 500 cups /hr |
| Cup Size | 100 ml |
| Voltage | 240V |
| Phase | Three Phase |
| Material | Mild Steel |
Approx. Rs 38,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Production Capacity | 50 kg/hr |
| Capacity(kg/hr) | 20 |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Yuvraj |
Additional Information:
Explore More Products
© Yuvraj Industries. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited