Kamptee, Nagpur, Maharashtra
GST No. 27CISPS0308F2Z2
Approx. Rs 1,35,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Production Capacity | Upto 1000 plate/hr |
| Plate size | Upto 4 inch |
| Type of Machine | Four Die Paper Plate Making Machine |
| Voltage | 240 v |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Ms body |
Additional Information:
Approx. Rs 3,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Production Capacity | Upto 1000 plate/hr |
| Plate size | Upto 4 inch |
| Type of Machine | Four Die Paper Plate Making Machine |
| Voltage | 240 v |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Yuvraj |
Additional Information:
Approx. Rs 1,35,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 1500 plate/hr |
| Plate size | 5 inch |
| Voltage | 240 |
| Machine Type | Triple Die Paper Plate Making Machine |
| Material | MS |
| Brand | Yuvraj Industries |
| Finish | Matte |
Approx. Rs 1,20,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 1500 plate/hr |
| Plate size | 10 inch |
| Type of Machine | Single Die Paper Plate Making Machinr |
| Voltage | 240V |
| Finish | Matte |
| Mode | Automatic |
| Material | Paper |
Approx. Rs 1,40,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 1000 plate/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Paper Material | Paperboard |
| Frequency | 50Hz |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 240V |
| Brand | Yuvraj Industries |
Approx. Rs 1,65,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 2000 plate/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Paper Material | Paperboard |
| Frequency | 50Hz |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220V |
| Phase | Single |
| Brand | Yuvraj Industries |
Approx. Rs 1,65,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 1500 plate/hr |
| Plate size | 7 inch |
| Type of Machine | Single Die Paper Plate Making Machinr |
| Voltage | 220V |
| Brand | Yuvraj Industries |
| Pattern | Printed |
Approx. Rs 2,75,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 1500 plate/hr |
| Plate size | 5 inch |
| Type of Machine | Single Die Paper Plate Making Machinr |
| Voltage | 240V |
| Mode | Semi Automatic |
| Finish | Color Coated |
Approx. Rs 1,35,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 3000 plate/hr |
| Plate size | 5 inch |
| Type of Machine | Single Die Paper Plate Making Machinr |
| Voltage | 240V |
| Automation | Semi Automatic |
| Finish | Color Coated |
Approx. Rs 1,70,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 2500 plate/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Paper Material | Paperboard |
| Frequency | 50Hz |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220V |
| Phase | Single |
| Brand | Yuvraj Industries |
Approx. Rs 1,65,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 700plate/hr |
| Plate size | 11 inch |
| Type of Machine | Single Die Paper Plate Making Machinr |
| Voltage | 240V |
| Finish | Automatic |
| Brand | Yuvraj Industries |
Approx. Rs 1,70,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 800plate/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Paper Material | Paperboard |
| Frequency | 50Hz |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 240V |
Approx. Rs 1,55,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 1200plate/hr |
| Plate size | 5 inch |
| Type of Machine | Single Die Paper Plate Making Machinr |
| Voltage | 240V |
| Finish | Color Coated |
| Brand | Yuvraj Industries |
Approx. Rs 1,40,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 1500 plate/hr |
| Plate size | 7 inch |
| Type of Machine | Single Die Paper Plate Making Machinr |
| Voltage | 240V |
| Finish | Color Coated |
| Brand | Yuvraj Industries |
Approx. Rs 1,20,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Max Plate Size | 7 inch |
| Capacity | 900plate/hr |
| Voltage | 240V |
| Brand/Make | Yuvraj Industries |
| Frequency | 50Hz |
Approx. Rs 1,60,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 1300plate/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Paper Material | Paperboard |
| Frequency | 50Hz |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 240V |
Approx. Rs 1,20,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 1200plate/hr |
| Plate size | 7 inch |
| Type of Machine | Four Die Paper Plate Making Machine |
| Voltage | 240V |
| Brand | Yuvraj Industries |
| Finish | Matte |
Approx. Rs 1,60,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 5000 plate/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Paper Material | Paperboard |
| Frequency | 50Hz |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220V |
Approx. Rs 1,28,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 1500 plate/hr |
| Plate size | 5 inch |
| Type of Machine | Double Die Paper Plate Making Machine |
| Voltage | 220V |
| Mode | Automatic |
| Usage | 5 In 1 Paper Plate Making Machine |
Approx. Rs 1,70,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 2500 plate/hr |
| Plate size | 8 inch |
| Type of Machine | Single Die Paper Plate Making Machinr |
| Voltage | 240V |
| Finish | Color Coated |
| Brand | Yuvraj Industries |
Approx. Rs 1,80,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 2000 plate/hr |
| Plate size | 5 inch |
| Type of Machine | Double Die Paper Plate Making Machine |
| Voltage | 240V |
| Finish | Matte |
| Usage | For Paper Plate Making |
| Brand | Yuvraj Industries |
A double die paper plate making machine is designed to produce paper plates efficiently by utilizing two sets of dies simultaneously. This allows for the creation of two plates at once, increasing production speed and output compared to single-die machines.
Approx. Rs 1,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 1500 plate/hr |
| Plate size | 8 inch |
| Type of Machine | Single Die Paper Plate Making Machinr |
| Voltage | 240V |
| Mode | Automatic |
| Brand | Yuvraj Industries |
Approx. Rs 1,75,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 1500 plate/hr |
| Plate size | 5 inch |
| Type of Machine | Single Die Paper Plate Making Machinr |
| Voltage | 240V |
| Finish | Color Coated |
| Thali Material | Paper |
| Pack | Box |
Approx. Rs 1,20,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 3000 plate/hr |
| Plate size | 10 inch |
| Type of Machine | Double Die Paper Plate Making Machine |
| Voltage | 240V |
| Automation | Automatic |
| Finish | Matte |
Approx. Rs 1,40,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Production Capacity | 5000 plate/hr |
| Plate size | Upto 4 inch |
| Type of Machine | Double Die Paper Plate Making Machine |
| Country of Origin | Made in India |
| brand | yuvraj |
Additional Information:
Approx. Rs 80,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Production Capacity | 1500 plate/hr |
| Plate size | Upto 4 inch |
| Type of Machine | Single Die Paper Plate Making Machinr |
| Voltage | 440V |
| Phase | Three Phase |
| Material | Mild Steel |
Approx. Rs 1,80,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Raw Material | Banana Leaf, Areca Leaf |
| Number Of Dies | Single Die |
| Production Capacity | 1000 pieces/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Brand | Yuvraj Industries |
| Thali Material | Paper |
| Power Consumption | 3kW |
| Body Material | MS |
| Frequency | 50Hz |
| Phase | Single |
A disposable thali (plate) making machine automates the process of converting paper or other suitable materials into various sizes and shapes of disposable plates. These machines are designed for mass production, with some models capable of producing 1200 to 6000 pieces per hour. They typically involve a hydraulic system for shaping the plates, and electrical and safety systems for automated operation
Approx. Rs 1,75,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 1000 pieces/hr |
| Brand | Yuvraj Industries |
| Thali Material | Paper |
| Power Consumption | 3HP |
| Number Of Dies | Single Die |
| Automation Grade | Automatic |
Approx. Rs 1,65,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 1000 pieces/hr |
| Brand | Yuvraj Industries |
| Thali Material | Paper |
| Power Consumption | Electric |
| Number Of Dies | Single Die |
| Automation Grade | Automatic |
Approx. Rs 1,60,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 1500 pieces/hr |
| Brand | Yuvraj Industries |
| Thali Material | Paper |
| Number Of Dies | Single Die |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | MS |
Approx. Rs 65,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 500 pcs/day |
| Type of Machine | Chappal Making Machine |
| Power Consumption | 3kW |
| Usages | For Slipper Making |
| Material | MS |
| Finish | Color Coated |
| Pack | Box |
| Automation | Hydraulic |
Approx. Rs 1,30,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Production Capacity | 3000 pieces/hr |
| Brand | Yuvraj |
| Thali Material | Paper |
| Number Of Dies | Double Die |
| Country of Origin | Made in India |
| Production Capacity(Piece/Hour) | 4000 |
| Raw Material | Paper |
Additional Information:
Approx. Rs 1,20,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 5000 plates per hour |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Raw Material | Paper |
| Voltage | 220V |
| Usage | Plate Making Machine |
| Finish | Color Coated |
| Plate Shape | Round |
Approx. Rs 18,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Max Plate Size | Upto 4 inch |
| Raw Material | Paper |
| Country of Origin | Made in India |
| production capacity | 8000 pcs |
| brand | Yuvraj |
Additional Information:
Approx. Rs 75,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 200/Day |
| Power Consumption | ac |
| Country of Origin | Made in India |
| Type of Machine | chappati making machine |
| brand | yuvraj |
Additional Information:
Approx. Rs 1,25,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Automation Grade | Manual |
| Number Of Rollers | 1 |
| Laminating Film | Green |
| Finish | Color Coated |
| Brand | Yuvraj Industries |
| Usage | Paper Plate Lamination |
Approx. Rs 52,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 200 kg/hr |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Yuvraj |
Additional Information:
Approx. Rs 60 / PackGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Pack |
| Shape | Square |
| Thickness | 150 GSM |
| Pack Size | 150 Piece |
| Size | 7 Inch |
| made in | india |
Additional Information:
Approx. Rs 6,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | 4 inch |
| Body Material | Mild steel |
| Brand | Yuvraj |
| Color | white |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Explore More Products
© Yuvraj Industries. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited